Jak vybrat glóbus

10. 11. 2016
Jak vybrat glóbus

V nabídce máme velké množství globusů a někdy je komplikované zjistit v čem se liší. Nabízíme Vám krátký návod jak zvolit ten správný glóbus.

1. Svítící x nesvítící: nejprve si rozhodněte, jestli má být globus svítící nebo nesvítící. Svítící glóbus je efektnější (zeměpisná mapa se po rozsvícení změní na politickou), ale zase potřebuje dosah el. energie a je pochopitelně trochu dražší.

2. Průměr glóbusu: tady je rada celkem jednoduchá. Nejprodávanější je průměr 30 cm (nejprodávanější je Orion 30). Menší (16-25 cm - pěkný dětský glóbus s průměrem 16 cm) zaberou sice méně místa a jsou levnější, ale trochu hůře čitelnější. Větší (40 cm - např Falkon 40) jsou dominantou místnosti a potřebují o dost více prostoru.

3. Materiál podstavce a poledníku: toto už je věc osobního vkusu každého z Vás. Můžete mít podstavec i poledník z plastu (už zmíněný nejprodávanější  Orion 30) , nebo podstavec z exotického dřeva a poledník z kovu (například Primis 30 cm má poledník ze žlutého kovu a dřevěný podstavec).

Na závěr několik informací ke všem globusům:

  • všechny popisky glóbusů jsou v českém jazyce
  • glóbusy jsou vyrobeny v Itálii (žádný čínský šunt ;-) )
  • u svítících glóbusů je žárovka součástí
  • glóbusy jsou dodávány v bezpečných kartonových krabicích