DOPORUČUJEME

Učebnice k přijímacím zkouškám

-10%
Obálka učebnice k přijímacím zkouškám na 8-letá gymnázia

11 cvičných testů z matematiky k přijímacím zkouškám na osmiletá gymnázia.

Novinka k přijímacím zkouškám

-5%
Testy 2018 z českého jazyka pro žáky 9. tříd ZŠ

Aktualizované vydání pro přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia 2018

Novinka k maturitě 2018

Maturita 2018 z matematiky

Aktualizované vydání k maturitě z matematiky 2018

Ověřeno zákazníky

Francouzská čítanka - Gutenbergova čítanka současné francouzské prózy

Autor:Gutenberg
Nakladatel:LABYRINT
Kód:25961
ISBN:8086349144
EAN:9788086349145
Dostupnost:skladem
Cena s DPH:299 Kč
Množství:
+-
ks
  • FRANCOIS BON - Mécanique (Verdier, 2001)
  • VIRGINIE DESPENTESOVÁ - Teen Spirit (Grasset & Fasquelle, 2002)
  • THIERRY JONQUET - Moloch (Gallimard, 1998)
  • LESLIE KAPLAN - Le Psychanaliste (P.O.L., 1999)
  • PIERRE MICHON - La Grande Beune (Verdier, 1996)
  • PATRICK MODIANO - La Petite Bijou (Gallimard, 2001)
  • MARIE NDIAYE - Rosie Carpe (Minuit, 2001)
  • CHRISTIAN OSTER - Dans le train (Minuit, 2002)
  • DAI SIJIE - Balzac et la petite tailleuse chinoise (Gallimard, 2000)
  • TANGUY VIEL - L´Absolue perfection du crime (Minuit, 2001)

FRANCOUZSKO-ČESKÉ ZRCADLOVÉ VYDÁNÍ

Základním záměrem této publikace je ukázat současnou francouzskou literaturu, jak ji český čtenář zatím nezná. To znamená představit zejména významné autory, jejichž texty u nás nebyly dosud přeloženy, nevyšly knižně.

Současná francouzská literatura je nesmírně široký pojem: knih vychází ve Francii každoročně stovky a není ani v silách běžného čtenáře udržet si dokonalý přehled o veškeré nové produkci. Navíc francouzskou literaturu už dlouho nelze omezovat geograficky jen na území Francie - frankofonní (francouzsky psaná) literatura zahrnuje tvorbu autorů z některých afrických a arabských zemí, z části Belgie, Kanady, Libanonu, Lucemburska, Švýcarska atd. Není tedy možné, aby jedna antologie obsáhla celou zmíněnou škálu frankofonní literární tvorby.

Autoři knihy proto zvolili cestu postupného omezování, vymezení mantinelů: jejich Čítanka představuje pozoruhodná díla autorů pouze francouzských. Vyhýbá se spisovatelům z oblasti Maghrebu a Afriky vůbec, které představila Africká čítanka (Gutenberg, 2003), podobně texty provenience quebecké, jimž se vyčerpávajícím způsobem věnovala publikace Hledání Ameriky (Host, 2003). Ale nezařazuje třeba ani texty autorů původem z Belgie či Švýcarska, kteří by si zasloužili vlastní sborník. Jediným krokem do jiných krajů je v Čítance úryvek z románu Dai Sijieho, autora pocházejícího z Číny, ale dnes žijícího ve Francii. To proto, že čínský hlas má dnes ve francouzské literatuře poměrně silné zastoupení.

Při výběru autoři pamatovali jak na mladé, tak na zavedené autory, chtěli představit jak současné spisovatele, tak spisovatelky. Časově oblast pro výběr textů vydělili rozpětím posledních deseti let. I tak by možná poučený čtenář čekal jinou volbu: Beigbeder, Echenoz, Fernandez, Henri-Lévy, Houellebecq, Germainová, Quignard, Tristan, Vargas… Ovšem autoři chtěli představit autory významné, nicméně v Čechách dosud nepublikované. Výjimku z pravidla tvoří pouze Patrick Modiano, zavedený a známý spisovatel, jenž byl u nás překládán jako téměř jediný ze současných francouzských autorů už před rokem 1989. Od vydání jeho poslední české knihy však uplynulo osmnáct let.

Dále se autoři pokusili alespoň namátkou obsáhnout široké spektrum žánrové různosti současné tvorby, proto nabízí jak texty z literárních výšin (Michon, Ndiaye), tak i z nižších poloh (Despentesová, Jonquet), jež osloví zcela jiné publikum. Vedle stylisticky odlehčené, značně peprné výpovědi o problémech teenagerů či čtyřicátníků (Despentesová) tak v Čítance stojí texty takřka klasické, vystavěné na příběhu (Modiano), ozvláštněné ale třeba exotickým původem autora (Dai Sijie) anebo novátorským přístupem k jazyku (Oster, Viel), a také literatura přesahující do poloh lyrických (Michon), či pokus o nový pohled na formu i obsah (Bon). Místo dostala tvorba zvaná „psy“, totiž ovlivněná psychoanalýzou, psychiatrií, psychologií i psychotiky atd. (Kaplanová). A podobně čítanka představuje třeba i významný žánr, detektivní román, ve Francii nazývaný polar (Jonquet). V posledních několika desítkách let totiž hraje důležitou roli: přesahuje do hájemství té nejkrásnější krásné literatury a mnohé renomované spisovatele výrazně ovlivnil.

S tímto zbožím zákazníci nejčastěji kupují